Як повідомляється, головна проблема з оплатами перед підприємствами ВДЕ виникає через несвоєчасність та неповні розрахунки НЕК Укренерго перед ДП Гарантований покупець.

Також для покриття дефіциту і здійснення виплат виробникам з ВДЕ можливі такі джерела його покриття: плата за врегулювання небалансів за вересень-жовтень 2020; залучення кредитних коштів міжнародних фінансових інституцій; випуск облігацій внутрішньої державної позики, що передбачено Законом 810-IX.

Як зазначають у держпідприємстві, є ряд рішень, які дозволять стабілізувати ситуацію з оплатами на ринку електроенергії і мінімізують маніпуляції.

«Встановити мінімальну ціну на ВДР (внутрішньодобовому сегменті ринку) на рівні не нижче 105% від ціни РДН (ринку на добу наперед) для відповідного розрахункового періоду. Унеможливить маніпуляції учасників ринку, які пов’язані з купівлею-продажем електричної енергії між різними сегментами ринку», - зазначають у підприємстві.

Також пропонується, встановити для ДП «Гарантований покупець» при розрахунку ціни на електричну енергію, яку підприємство змушене продавати як небаланси оператору системи передачі «Укренерго», окремого коефіцієнту фінансового збалансування для визначення ціни продажу на рівні не нижче 95% від ціни РДН відповідного розрахункового періоду з метою забезпечення виконання підприємством спеціальних обов’язків.

Популярні новини зараз
Доплата 20% від розміру пенсії: кому з пенсіонерів підкинуть грошенят Як уберегти новий холодильник від постійних відключень світла: запам'ятай ці правила Українцям будуть по-новому вручати повістки: все зміниться з 16 липня Комунальники вирішили не церемонитися: який тариф злетить одразу на 90%
Показати ще

Окрім того, повідомляється, що ситуацію з оплатами покращить забезпечення своєчасної оплати з боку НЕК «Укренерго» послуги та куплених небалансів електроенергії у ДП «Гарантований покупець».

За даними держпідприємства, дефіцит коштів для виконання зобов’язань перед виробниками зеленої електроенергії до кінця року складає 18,8 млрд грн з яких: 9,8 млрд грн - yедостатній обсяг коштів згідно з прогнозним графіком розрахунків НЕК «Укренерго» за gослугу та врегулювання небалансів, а також 9 млрд грн – частина раніше накопиченого боргу.

Як повідомлялося, 18 вересня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль

заявив, що Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та житлово-комунальних послуг, а також компанія "Укренерго" мають забезпечувати можливість повних розрахунків за вироблену "зелену" електроенергію в Україні. Раніше він повідомляв, що що держава планує в четвертому кварталі 2020 року виплатити 40% накопичених перед "зеленою" генерацією боргів.

Нагадаємо, 1 серпня набув чинності закон №810-ІХ, завдання якого – реалізувати основні положення меморандуму про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів України та інвесторами у ПДЕ. Документ передбачає, зокрема, зниження "зелених" тарифів, обмеження обсягів введення в експлуатацію нових потужностей ПДЕ, введення повної відповідальності за небаланси для виробників "чистої" електроенергії з 2022 року (50% у 2021 році) та інші норми, за планами законодавців, дасть змогу економити державі 7 млрд грн щорічно.

Також закон передбачає забезпечення 100% виплат за вироблену "зелену" електроенергію, починаючи із серпня цього року. Крім того, закон визначає строки та обсяги погашення накопиченої заборгованості перед виробниками ВДЕ – у четвертому кварталі цього року держава має погасити 40% заборгованості (9 млрд грн), а решта 60% у 2021 році.

10 вересня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна реалізувала положення меморандуму між Кабінетом Міністрів та іноземними інвесторами в поновну енергетику зі скорочення зелених тарифів для сонячних і вітрових станцій, що зменшило фінансові витрати на "зелену" енергетику.