За життя святий Епіфаній був затятим захисником православних і противником єресі. Дізнайтеся, чому цей день називають також Горобинівка? Читайте докладніше про палестинського святого, заборонах цього дня. Знайомтеся із прикметами Єпіфанова дня та дозволах свята.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяХто такий святий Епіфаній?
У православній церкві пам'ять святого Єпіфанія прийнято вшановувати наприкінці весни, 25 травня. За старим календарем християни вшановували його пам'ять 12-го числа. Цього палестинського святого знають також як богослова-полеміста, письменника.
Він жив у четвертому столітті. У православ'ї святий також відомий як Саламинський, тому що палестинський богослов жив у кіпрському місті, розташованому на східному березі острова під назвою Саламін. За життя святий був єпископом. А до цього - ченцем у монастирі у пустелі.
За походженням - фінікієць. Спочатку він жив у монастирі, який знаходився у пустелі, тому що, як свідчить переказ, тільки із часом Господь відкрив єпископу Паппію істину. Там було зазначено, що новим архієреєм кіпрського Саламина повинен стати саме Єпіфаній.
У 2020 році свято припадає на понеділок. У цей день прийнято йти із ранку до церкви, щоб помолитися святому і вшанувати його пам'ять. У історії християнства цей святий став відомий завдяки вдалій просвіті людей від єресей.
Він - один із перших монахів православної церкви, який успішно виконав місію із порятунку від єресі, яка суперечить церковним християнським догматам. Ось чому його називають хоробрим захисником святої християнської віри.
Цей святий виступав за життя затятим викривачем єресі. Церковні перекази розповідають нам про те, що богослов негативно ставився до культури античності. Він також не сприймав античну філософію.
Православна історія оповідає нам про воскресіння грецьким богословом мертвого сина язичника. Відомо, що ще за юнацтва відбулося його знайомство із ченцем Лукіаном. Після спілкування із ним молодий чернець всією душею й серцем увірував у Ісуса Христа.
Коли Лукіан став наставником Єпіфанія, його охрестили. Після цього він був прийнятий до монастиря, де став письменником, почавши із переписування книг із грецької мови. Ставши ченцем, Єпіфаній якось відправився до Спанідріонської пустелі. Там йому довелося 3 місяці провести у полоні у місцевих розбійників.
Однак богослов не зневірився. Він почав вести спасенні бесіди із розбійниками. І вийшло так, що праведний зумів вплинути на одного із них. Той, розкаявшись, допоміг ченцеві здобути свободу.
Із того часу розбійник пішов за звільненим ченцем. Він став його учнем. Бандит, що розкаявся, почав записувати усе про життя богослова. І записував історію життя святого до своєї смерті. А після цього писати історію життя противника єресі став інший його учень, якого звали Полуві.
Чернець був ревним захисником християнської віри. Він завжди допомагав бідним. Святитель вірою і правдою служив християнству. Із огляду на його праведну православну діяльність, богослова нарекли батьком і вчителем православ'я.
Чому цей день називають також Горобинівка?
День святого Єпіфанія у народі також називають Горобинівкою, тому що горобина зацвітає якраз наприкінці весни. Це дерево було одним із улюбленіших у християн. У минулі часи із ним пов'язували традиції й обряди.
Так, дівчата повинні були підходити до цього дерева виключно у червоному вбранні. У такому випадку можна було просити у горобини захисту від пожежі. Про це також можна просити й самого святого.
Горобинове дерево, згідно із давніми повір'ями, захищає не тільки від вогню, але й усього поганого й злого: від пристріту, прокльонів, невдач та усіляких нещасть. За старих часів горобину садили під вікнами будинків.
Люди були впевнені, що гілочка цього дерева допоможе також знайти шлях додому, якщо людина заблукала. Особливу силу християни приписували також лататтю у цей день. Вважалося, що одолень-трава, як її називали у народі, лікує від багатьох хвороб.
Люди були впевнені, що латаття допомагають захиститися від нечисті, всього поганого й злого. Наші предки були упевнені, що русалки ставали одними ліліями. І перші квіти на воді можна було побачити саме 25-го числа.
Які існують прикмети на Єпіфанів день?
Оскільки люди у старовину були впевнені у тому, що горобина й латаття захистять від нечисті, то деякі прикмети пов'язані саме з цим деревом і лататтям. Ось які прикмети дійшли до наших часів:
- Якщо на Єпіфанів день подивитися на водну рослину із великим листям і білими або жовтими квітками, людина зможе здолати хвороби, нечисту силу.
- Коли на дереві горобини буде рясний цвіт, тоді варто очікувати гарного врожаю льону.
- Якщо подивитися на водну лілію та прочитати замовляння, вона володіє приворотними властивостями й допоможе у залученні уваги коханого.
- Якщо горобина занадто пізно зацвіте, то бути пізній та довгій осені.
- Якщо зірвати гілочку горобини на Єпіфанів день і поставити вдома, вона вбереже й захистить від пожежі.
- Зірвані гілочка горобини у це православне свято обіцяє захист від бід і нещасть для рідних та близьких.
- Сни у ніч із 24-го травня на 25-те число - віщі. І вони можуть збутися протягом шести місяців.
- Якою буде погода на Єпіфанів день, таким буде і все літо.
- Якщо зранку на Єпіфанів день небо буде червоним, - до посухи. А ще наші предки були впевнені у тому, що такий «червоний ранок» обіцяє багато пожеж у році.
- Якщо на світанку цього дня сонце світить, дуже тепло й ясно, тоді літо буде спекотним і сухим.
- Побачите багато хрущів у цей день, тоді все літо буде сухим, без дощів.
- Якщо на Єпіфанів день розпуститься акація, бути дощу.
- Якщо ранок цього дня буде похмурим, тоді літо гряде холодне й дощове.
- Почуєте спів солов'я із ранкупогода влітку буде гарною.
- Якщо одягати червоний одяг у цей день, тоді ви привернете до себе кохання, радість та щастя.
Заборони свята: що не можна робити?
До наших днів від предків дійшли також заборони у Єпіфанов день. Вважається, що у цей день не можна:
- Заборонено залишати на кухонному столі брудний посуд. Узагалі у цей день все на кухні повинно бути чисто. У іншому випадку у оселі, де брудна кухня, а на столі - залишки їжі, може прийти нечиста сила, яка влаштує собі бенкет.
- Не можна ходити або їздити у цей день за покупками. Вважається, що робити продуктові запаси не варто, тому що, як і у попередньому випадку, прийде нечиста, щоб гуляти на ваших столах. А після цього оселю відвідуватимуть біди, нещастя, різноманітні побутові неприємності й поломки.
- Заборонено зривати й забирати із собою білі водяні лілеї, інакше загинуть усі домашні тварини або дуже сильно хворітимуть.
- Незаміжнім не можна у день святого Єпіфанія одягати одяг чорного кольору. Вважається, що у такому випадку дівчина вийде заміж, але за старого чоловіка або буде вдовою.
- Заборонено у цей день вживати алкоголь. Нечисть тоді нападе й одурманить. Із людиною, яка питиме спиртне на Єпіфанів день, почне творитися щось жахливе. Любитель випити може посваритися із рідними та близькими, наговорити їм купу неприємностей, про що потім дуже сильно шкодуватиме.
Фото