Серпень багатий на церковні свята. Останній місяць літа знаменується тим, що відзначаються усі 3 Спаса: Медовий, Яблучний, Горіховий. У цій статті ви дізнаєтеся про Яблучний Спас, його історію виникнення та традиції. Дізнайтеся: якого числа свято відзначається? Читайте докладніше про те, які існують звичаї. І як цей день святкується в Україні.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЯка дата святкування Яблучного Спаса цьогоріч?
Свято Яблучного Спаса, безумовно, щедре й смачнй. Воно багате своїми традиціями. Має свої прикмети й особливості. Яблучний Спас називають також Другим, тому що перший, Медовий, відзначається традиційно 14-го числа. Третій, завершальний, - Горіховий, 29-го серпня.
Другий, Яблучний, про який піде мова у даній статті, відзначається у православних 19-го серпня. У 2019-му, 2020-му, як і в усі попередні роки, дата святкування всіх Спасів незмінна. Інших дат для православної церкви не буває - усі вони постійні.
Другий Спас збігається із великим церковним святом Преображенням Господнім. У католиків свято таємничого перетворення відзначається у серпні 6-го числа. У цей день прийнято величати Бога, славити Ісуса Христа.
Його почали відзначати досить рано - у IV-му столітті. Спочатку - тільки на Святій Землі. А із початку V-го набув поширення по всьому християнському схід. Візантія почала відзначати його, починаючи із 900-го року.
У Спасів, крім основних, дуже багато інших назв. Яблучний називають ще Другим, Великим, Спасом на горі, Святом перших плодів, Гороховим днем, Середнім Спасом. Є навіть така назва як Перші Осеніни.
Усі вони не випадкові. Назви Другий та Середній пов'язані з тим, що Яблучний займає золоту середину між Медовим і Яблучним. Назва Свято перших плодів закріпилася із огляду на те, що збирають урожай винограду, яблук, слив, груш тощо.
Перші Осеніни, тому що ночі стають набагато холоднішими. Та й перші листя на деревах вже починає опадати. Тобто це свято знаменує завершення літа й початок осені. А саме слово Спас закріпилося за церковним святом на честь Ісуса, Спасителя.
Яка історія виникнення свята?
Саме яблуко стало символом Другого Спаса із огляду на те, що цей плід уособлює досвід, знання, мудрість. Воно наче те ж саме, що й життя людині. Спочатку - плід зелений і незрілий. Згодом стає більш соковитим. Потім росте й розвивається. І, нарешті, дозріває.
У цей день кожен православний повинен задуматися про своє духовне життя. І на кшталт яблуку, вирости у цьому напрямку. Важливі молитви, покаяння, милостиня. Вважається, що Бог стане більш прихильним до тих людей, які поділяться зібраним урожаєм плодів.
У цей день - не тільки Яблучний Спас, а й Преображення Господа, а також перетворення природи. Із ранку віє більшою прохолодою. Ми відчуваємо подих осені. А релігійне Преображення означає явище Ісуса у людській подобі.
У церквах цього дня проходить традиційне Богослужіння. Люди, прийшовши до храму, намагаються одягати білий одяг. Це пов'язують із тим, щоб життя було світлим. І переважали в ньому «білі» дні.
Які традиції й звичаї Яблучного Спаса?
Як правило, із ранку православні відправляються на службу до храму. Після відбувається освячення плодів. Із собою можна брати не тільки яблука, але й інші фрукти. А також мед і випічку із яблучним повидлом або яблуками.
У цей день прийнято пекти шарлотку, пироги й млинці з яблуками. Однак, оскільки свято припадає на Успенський піст, то млинці й пироги повинні бути пісними - на воді та без яєць.
До числа традицій у старовину входили вечірні посиденьки біля багаття із танцями й хороводами. Згідно із церковними християнськими традиціями, у Велике свято не прийнято влаштовувати гучні застілля й гуляння.
Люди у цей день проводжали літо. Вони виходили у поле, дивилися на сонце, що заходить. Вважалося, що із його заходом прощається та йде літо. І після цього настає остаточна заборона на купання у річці.
Це пов'язували із тим, що вода стає холодною й можна застудитися. Однак у останнє десятиріччя клімат в Україні змінився. Літо стало більш спекотним і посушливим. І люди купаються набагато довше, ніж за старих часів. А ще у народі побутувала думка, що купаючись після 19-го серпня можна потривожити водяну нечисть.
У цей день прийнято поминати покійних. Особливо чекають на це свято матері, у яких померла дитина, і дочки, що втратили матір. Прийнято носити на могилу покійним свіжі або запечені яблука, освячені у церкві.
Якщо на кладовище ви піти не можете, можна пригостити когось або залишити у церкві гостинець за упокій душі покійної дитини чи матері. Деякі люди у цей день носять і залишають на могилках й іншим покійним родичам освячені плоди.
Живим людям дозволяється їсти ці плоди тільки після їх освячення. А ось їсти яблуко до цього дня небажано. З'їсти плід до Другого Спаса вважалося дуже поганою ознакою. Та й гостинець у вигляді яблук до цього дня - погана прикмета. Слов'яни у це глибоко вірили. І навіть вважали, що комах у цей день вбивати не можна.
Чекають із нетерпінням на це свята й пасічники. Згідно давнім переказам, їм варто пригощати бджолиним продуктом знайомих, сусідів, родичів та друзів. Рекомендується також освячувати вулики у цей день.
Особливо добре, якщо пасічники пригостять сиріт, немічних і знедолених. Вважається, що Господь буде прихильним. І урожай меду буде багатим. Милосердя у таке велике церковне свято взагалі вітається. І вважається добрим вчинком, що повернеться сторицею.
Господині починають робити із яблук, слив, винограду та груш заготовки на зиму. Варять джеми, варення, повидло. Готують ароматні компоти. А також сушать фрукти на зиму. І готують ароматну фруктову випічку.
Які існують прикмети свята?
Народно-християнське свято має свої особливі прикмети.
- Якщо вам на руку сяде комаха, її зганяти і вже тим паче вбивати не можна.
- Якщо муха сяде на руку двічі, - до везіння, успіху, щастя.
- Якщо з'їсти освячене яблуко й загадати бажання, воно обов'язково збудеться.
- Якщо погода у цей день буде сонячною, то й січень буде таким же. Якщо день дощовий, то січень буде дощовий.
- Якщо кілька освячених яблук роздати бідним і нужденним, то вдома пануватиме достаток.
- Якщо незаміжній дівчині притулитися в цей день і «поспілкуватися» із яблунею, то дерево наділить її красою, молодістю та здоров'ям.
- Якщо на заході сонця волосся розчесати гребінцем із гілочок яблуні, воно буде здоровим, шовковистим та густим.
А ось лаятися і лихословити у цей день не можна. Не варто вживати нецензурні слова, злословити, обговорювати когось. Дякуйте Богові за все! Хай ваші помисли будуть добрими!
Сумно, звичайно, усвідомлювати, що прийшла пора прощатися із літом. Але вже в наступному році ви зустрінетеся знову! Тож насолоджуйтесь останніми теплими днями! Щиро радійте сонечку! І роздавайте свій чудовий настрій усім рідним та близьким!
Вітаємо із прийдешнім Яблучним Спасом! Нехай Господь захищає вашу сім'ю від усього поганого! Дарує здоров'я і посилає благодать! Живіть у гармонії, мирі, любові та злагоді! Нехай кожен день буде наповнений добром та щастям!
Фото