Серпень - місяць одразу ж трьох Спасів. Саме на останній місяць літа припадають найпопулярніші церковні свята всього сезону.

Православні зустрічають Медовий, Яблучний і Горіховий спас. Всі ці три свята мають спільні традиції, коріння та історію, але все ж значно відрізняються один одного.

У цій статті ми розповімо про те, що таке Горіховий Спас, коли він відзначається, які його традиції і звичайно ж, - розповімо про те, що потрібно робити в свято, а що - категорично не можна.

Горіховий спас: коли відзначається свято

Горіховий Спас: джерело: YouTube
Горіховий Спас: джерело: YouTube

Дата свята Горіховий спас є постійною і відзначається 29 серпня. Цей день не залежить від мінливого місячного календаря, як багато інші православні свята.

Популярні новини зараз

На Тернопільщині вреднющий жук закрив на карантин цілі села, справжня напасть

Метеозалежним приготуватися – насуваються потужні магнітні бурі: в які дні доведеться найважче

У Львові попрощалися із загиблим курсантом, мріяв літати - сумує вся Україна

Коханка Тарзана Шульженко при всіх висміяла чоловіка Корольової: "Навіть якщо роздягнуся догола"

Показати ще

Історія свята

Горіховий Спас: джерело: YouTube
Горіховий Спас: джерело: YouTube

У богослівській традиції свято Горіхового Спаса пов'язують з перенесенням Нерукотворного образу Ісуса Христа з Едесси до Константинополя.

Історики церкви пишуть, що в роки земного життя Христа в Едессі правив цар Авгарь, який хворів на проказу і сподівався отримати зцілення від пророка з Назарета, віра в якого, згідно придань, може врятувати від будь-якої хвороби.

У надії на зцілення Авгарь відправив до Палестини художника, який був повинен написати портрет Сина Божого і відправити його царю, щоб б той спробував зцілиться з його допомогою. Однак зробити портрет Ісуса у майстри не виходило, так як він був розташований дуже далеко від нього і не міг закінчити роботу.

Христос звичайно ж знав про те, що хоче від нього художник і кому він може допомогти. Син Божий попросив у майстри шматок тканини і воду. Він умився і вмочив обличчя в воду, залишивши на тканині відбиток свого обличчя. Цар доклав його до себе і вилікувався від прокази.

Пізніше даний шматок тканини назвали Спас Нерукотворний і зберігали в Едессі прямо над міськими воротами. Після завоювання міста арабами, люди продовжили поклонятися Спасу, який в 944 році викупив імператор Візантійської імперії Константин Багрянородний, який і доставив його в Константинополь, де він зберігався в Фароської церкви Пресвятої Богородиці.

Традиції: що треба робити в свято

Горіховий Спас: джерело: YouTube
Горіховий Спас: джерело: YouTube

Є старовинна приказка: Перший Спас - на воді стоять; другий Спас - яблука їдять; третій Спас - на зелених горах полотна продають.

Горіховий спас досі також називають Спас на полотні, Спас на полотні або полотняний Спас через убрус. Також в старовину в цей день було прийнято торгувати полотнами і тканиною, а також відчайдушно торгуватися за кращу ціну для них.

Друга і більш поширена назва Спаса - Горіховий. Це пов'язано з природними умовами в Україні, де всі види горіхів дозрівають, як раз до кінця серпня. Саме в цей період прийнято збирати на зиму дари природи, дякувати Богу за її дари і просити про те, щоб добре пережити зиму і не проїсти весь запас.

На свято було прийнято прикрашати будинки гілками ліщини, які ламали якраз в день свята, так як це вважалося вірним знаком на удачу. Крім того, на свято робили лазневі віники, які нібито мали цілющі властивості.

Обов'язковим дійством на Горіховий Спас є відвідування церкви і освячення дарів природи: горіхів, меду, яблук, хліба, винограду і іншого.

На горіховий Спас обов'язково ворожили на горіхах. Особливо це стосувалося незаміжніх дівчат, які пробували свіжі горіхи і загадували бажання. Ворожіння роблять таким чином: якщо горіх попадався стиглий і смачний - це до великої любові, недозрілий - до важливих новин, а зіпсований і гіркий - до неприємностей.

Серед порад на цей день можна зустріти рекомендації про організацію сімейних торжеств і посиденьок з друзями, на яких можна весело провести час, тим більше, що саме на Горіховий спас закінчується Успенський собор.

Заборони свята: народні та церковні табу

Горіховий Спас: джерело: YouTube
Горіховий Спас: джерело: YouTube

Згідно з церковною традицією, на Горіховий спас немає особливих заборон. Це пов'язано з тим, що в цей день закінчується Успенський піст, на який припадало багато різних обмежень.

Незважаючи на це, церква не рекомендує чревоугоднічати і не переїдати за святковим столом. Має ця заборона і логічне пояснення. Після довгого утримання, велика кількість жирної їжі та алкоголю може завдати сильної шкоди по організму.

Дозволено і навіть рекомендовано працювати на Горіховий спас, який збігається за часом з найбільш напруженим сезоном збору дарів природи.