У серпні українці відзначають відразу три Спаса – Медовий, Яблучний і Горіховий. З ними пов'язано безліч православних і давньослов'янських обрядів.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяМи зібрали всю найважливішу і цікаву інформацію про Яблучний Спас – його історію, традиції, прикмети і стародавні заборони.
Дата святкування Яблучного Спаса
Ябочний Спас – свято неперехідне, тобто його відзначають щорічно в один і той же день – 19 серпня.
Історія свята
Згідно з біблійною легендою, саме в цей день Ісус показав людям свою божественну сутність. Разом зі своїми учнями він піднявся на гору Фавор і почав молитися – в цей момент лице Христа стало яскраво світитися, а одяг осяяв білим, як сніг, кольором.
На честь цієї події православна церква встановила свято, яке отримало назву Преображення Господа.
Що потрібно робити?
На свято кожен православний християнин повинен не тільки сходити до церкви, а й здійснити кілька обов'язкових обрядів. Розповідаємо докладніше про них.
У давнину до Преображення Господнього люди не їли яблук – вважалося, що це "гріховні" плоди, бо Єва, згідно з біблійною легендою, зірвала яблуко з Дерева Пізнання, позбавивши людство життя в раю.
А 19 серпня цей заборона знімається – тому віруючі повинні освятити яблука в храмі. При цьому частину фруктів слід залишити собі, а частину – віддати священнослужителям в якості поваги до Небес.
У давнину жінки вранці, після священної літургії, готували святкове варення з освячених плодів, пекли пироги і запіканки.
Є ще одна давня традиція – в обід вся сім'ї повинна піти в сад і зібрати новий урожай яблук. І тільки ввечері люди сідали за святковий стіл, вітали один одного зі Спасом і їли страви.
Також серед слов'ян було прийнято проводжати сонце піснями і танцями. Люди вірили, що 19 серпня планета повертається до осені, а це значить, що теплі день закінчуються.
Важливо пам'ятати, що 19 серпня триває Успенський піст, тому слід дотримуватися особливої меню – заборонено вживати м'ясо, жирну їжу, а також алкоголь. Однак в честь свята віруючі можуть їсти рибу, трохи червоного вина, а також страви, приготовані з яблук.
У давнину вірили, що на Спас слід роздавати яблука жебракам і нужденним. При цьому чим більше плодів роздаси, тим більше гріхів тобі буде прощено.
Прикмети свята
Також на Яблучний Спас існує ряд древніх прикмет, завдяки яким люди пророкували майбутнє. Пропонуємо зробити це і вам.
Вважається, що якою буде погода на Яблучний Спас, такою вона буде і всю осінь. Якщо день ясний, то осінь буде сухою, а якщо дощовий – то осінь буде мокрою.
19 серпня – день перетворення. Погода також змінюється – дні стають коротшими, а ночі – холоднішими.
Сильний вітер на Яблучний спас символізує сувору зиму.
А поява жовтого листя на деревах – знак швидкого приходу холодів.
Заборони на Яблучний Спас
Як і на більшість православних свят, на Яблучний спас існує ряд строгих заборон, які категорично не можна порушувати.
Багатьох цікавить питання, чи можна на Спас прибирати в будинку, купатися, мити голову або фарбувати волосся?
Офіційної заборони на це немає. Але церковники вважають, що всі домашні роботи в цей день варто скасувати – це стосується прибирання, шиття, прасування або ремонту. Адже подібні торжества створені для того, щоб людина могла відійти від буденної суєти і подумати про духовне.
Однак пам'ятайте, що зустрічати Спас в брудному житлі категорично заборонено, так ви покажіть неповагу до Господа.
Також забороняється влаштовуватися гучні застілля, адже Спас випадає на час посту, а це момент єднання з Богом. Тому чим тихіше себе ведеш, тим швидше душа очиститься.
На Яблучний спас забороняється лаятися і голосно кричати. Вважається, що вся негативна енергія повертається назад потрійною силою.
Корисні властивості яблук
Важко переоцінити корисні властивості яблук – мікроелементи і корисні речовини роблять ці фрукти незамінними джерелами вітамінів. Розповідаємо про найдивовижніші властивості яблук.
Впливають на травлення
Яблука є природним джерелом клітковини і пектину, які сприяють очищенню кишечника. Якщо ви будете з'їдати по одному яблуку в день, то вже скоро помітите позитивні зміни у вашому організмі.
Сприяють схудненню
Яблука містять мало калорій, а ще в них немає жирів. Зате є велика кількість вуглеводів, тому після фруктів ви довго ще не захочете їсти. Простий лайфхак: якщо хочете скинути вагу, в перервах між прийомами їжі перекушуйте не солодощами, а яблуками.
Підвищують рівень гемоглобіну
Людям, що страждають від зниженого рівня гемоглобіну, рекомендується їсти побільше яблук, адже в них міститься багато заліза.
Впливають на стан крові
Пектин, який містять яблука, не дає зайвим жирам всмоктуватися в кров. Це благотворно позначається на кровоносних судинах і артеріальному тиску.
Природне джерело вітамінів
У яблуках міститься величезна кількість вітамінів – С, Е, А і В. А також корисні мікроелементи – залізо, кальцій, магній і цинк. Тому кілька яблук на день поповнять чверть добової норми всіх корисних речовин для організму.
Молитва
Господь Иисус Христос, Божеє наш, Сияниє Славы Отца и Образ Ипостасє Єго! Когда настанєт конєц врємєн, Ты за милосєрдиє неизрєчєнное к падшєму роду чєловєчєскому Сєбє умалил єси, зрак раба приял єси, смирил єси Сєбє, послушлив бысть дажє до смєрти. Однако пєрєд Крєстом и вольными страстями Твоими на горє Фаворской прєобразился ты в Божєствєнной Славє Своєй прєд святыми Твоими учєниками и Апостолами, мало скрыв плоти восприятиє, что ты будєшь распят, и увидишь смєрть, уразумеют всє страданиє Твоє вольное и Божєство твоє. Даруй жє и нам всєм увидєть прєчистоє Плоти Твоєй Прєображєниє празднующим, чистым сєрдцєм и нєсквєрными умами взойти на Святую гору Твою, в сєлєния святыя славы Твоєя, идеєжє глас чист празднующих, глас нєсказаннаго радования, да тамо купно с ними лицєм к лицу узрим Славу Твою в нєвечєрнєм дни Царствия Твоєго, и со всєми святыми, от вєка Тєбє благоугодившими прославим Всєсвятоє имя Твоє со Бєзначальным Твоим Отцом и Прєсвятым и Благим и Животворящим Твоим Духом нынє и присно и во вєки вєков. Аминь.