Наближається початок опалювального сезону, а це значить, що скоро українцям знову доведеться віддавати левову частину зарплати на комуналку. Єдиний спосіб знизити витрати – оформити державну субсидію.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяРозповідаємо, як в 2020 році отримати субсидію на оплату комунальних послуг, які можуть виникнути проблеми і кому доведеться повернути гроші.
Хто може отримати державні субсидії?
Субсидія – це державна допомога і отримати її можуть не всі. У список претендентів потрапляють сім'ї, у яких плата за комунальні послуги перевищує розмір так званого обов'язкового платежу. Його розраховують для кожного окремо – все залежить від рівня доходів.
Калькулятор розрахунку субсидій
Сам по собі розрахунок субсидій – складний процес, який пов'язаний з безліччю критеріїв і застосуванням різних коефіцієнтів і формул. Щоб спростити для українців процес розрахунку, Кабмін розробив спеціальний онлайн-калькулятор.
Розрахувати і дізнатися пільгу можна за цим посиланням.
На що поширюється субсидія
По суті, державна програма покриває всю квартплату – газ, електропростачання, воду, вивіз сміття і навіть установку загальнобудинкового лічильника.
Як перевіряють тих, хто оформив субсидію?
Ще кілька років тому в інтернеті можна було знайти оголошення про здачу квартири в оренду з вже оформленою субсидією. І це подавалося як суттєва перевага, мовляв, орендар міг менше платити за комуналку. Але вся справа в тому, що подібні маніпуляції були незаконними. Зараз же такого немає. Більш того, в разі виявлення нечесних "схем" порушнику доведеться повернути державі всі заощаджені кошти.
При оформленні субсидії потрібно подати два документа – заяву та декларацію про доходи і витрати.
У свою чергу органи соціального захисту проводять ретельну перевірку зазначеної інформаці і в підсумку мають право відмовити в наданні пільги. Наприклад, якщо заявник володіє машиною не старше п'яти років. Або ж увагу перевіряючих можуть привернути сім'ї, які часто відпочивають за кордоном. Представники комісії навіть можуть прийти додому до претендента, щоб перевірити ремонт або наявність дорогої техніки.
Хто не може отримати субсидію
З 2020 року посилилися правила надання субсидії. Перевіряти одержувачів будуть в три етапи: перед оформленням допомоги, під час її отримання і протягом трьох років після скасування пільги. А в разі виявлення помилок або недостовірної інформації громадянам доведеться повернути гроші назад.
В уряді підкреслюють, що заповнювати документи потрібно чесно, адже порушення рано чи пізно будуть знайдені.
Згідно з новими правилами, право на субсидію анулюється, якщо громадянин:
- здав в оренду майно і не відобразив інформацію про це в декларації;
- зробив велику покупку (її вартість повинна перевищувати 50 тисяч);
- володіє машиною, випущеною менше п'яти років назад;
- володіє великою нерухомістю: квартирою понад 120 квадратних метрів, будинком – понад 200 квадратів;
- отримав за останній рік право на нерухомість, земельну ділянку, машину або ін;
- має заборгованість по оплаті комуналки.
Як оформити субсидію онлайн і заповнити декларацію
Людина, яка претендує на отримання пільги вперше, повинна подати заявку в Міністерство соцполітики. Якщо ж субсідіант вже отримував знижку в минулому році, то в такому випадку перерахунок відбудеться автоматично.
Для подачі заявки не потрібні різні бланки і походи в органи соцзахисту – достатньо заповнити заявку на сайті Міністерства.
Субсидія нараховується тій людині, яка проживає в квартирі і на ім'я якої оформлені рахунки з оплати послуг ЖКГ. Але якщо житло орендується і в договорі зазначено, що обов'язок оплати рахунків лежить на орендарі, то він має право оформити субсидію на себе.
Крок 1
Перейдіть за цим посиланням. Увійдіть у систему, це можна зробити двома способами – за допомогою цифрового підпису або BankID. Весь процес відбувається в електронному вигляді, йти в управління соцзахисту не потрібно.
Також є варіант реєстрації електронною поштою. В цьому випадку подавати документи слід особисто. Після заповнення форми на пошту прийде PDF-версія цього документа – його потрібно роздрукувати, підписати і віднести в орган соціального захисту.
Крок 2
Претендент на пільгу повинен надати:
- Заяву (в ній обов'язково вкажіть назву банку, через який будуть відбуватися виплати).
- Декларацію про доходи та витрати.
Крок 3
Обов'язково перевірте всі дані, внесені в форму. Результат рішення комісії буде відправлений на вашу електронну пошту протягом декількох тижнів.
Якщо ж ви з якоїсь причини не використовували е-підпис, то документи доведеться віднести до органу соцзахисту. Після заповнення заявки з вами зв'яжеться оператор і призначить час прийому.
Монетизація субсидій
Раніше пільговики отримували платіжки вже з врахованої сумою субсідії. Але в останні роки правила змінилися – матеріальну допомогу можна отримати готівкової або безготівкової формою.
Безготівкова монетизація
Якщо у громадянина, який отримав субсидію, є рахунок в Ощадбанку, то на ньому буде створений обліковий запис для отримання пільг. Нічого робити не потрібно – все станеться автоматично після того, як в управлінні соціального захисту схвалять вашу заявку.
На цей рахунок кожен місяць будуть нараховуватися гроші від держави. А комунальні рахунки будуть оплачуватися в кінці кожного розрахункового періоду. Крім того, якщо на вашому рахунку після оплат залишатимуться гроші, то ви зможете їх перевести в готівку у відділенні або перевести на власний особовий рахунок і витрачай з карти. Але тільки після закінчення опалювального сезону.
Готівкова монетизація
Для того, щоб отримати субсидії готівкою, слід відкрити рахунок в одному з банків цього списку. Щомісяця туди будуть приходити гроші від держави, які ви зможете витратити на свій розсуд – автоматично оплачуватися комуналка не буде.
Якщо з якоїсь причини ви не можете або не хочете відкривати банківську карту, то гроші можна отримати в одному з відділень Укрпошти.
Як оформити готівкову монетизацію
У минулому році існувало обмеження – пільговики могли оформити готівкову монетизацію тільки до початку опалювального сезону – тобто до 15 жовтня. У 2020 році це обмеження прибрали.
Отже, для готівкової монетизації слід:
- відкрити рахунок в будь-якому банку з цього списку;
- написати заяву, вказати в ньому реквізити свого банку і віднести в орган соціального захисту. Рішення вам відправлять на пошту.
Також монетизувати субсидію можна через Укрпошту. Для цього треба написати заяву з адресою виплатного пункту і віднести в орган соціального захисту.
Варто пам'ятати! Якщо у особи є борг по оплаті комунальних послуг (навіть самий мінімальний), то отримати субсидію готівкою не вийде. Система автоматично буде відправляти виплати на рахунок в Ощадбанку, звідки вони спишуться на користь боргу.
Субсидія для тих, хто втратив роботу на карантині
Багатьох цікавить питання, чи буде субсидія у тих, хто під час карантину втратив джерело доходу.
Так, проте громадянину слід зареєструватися в службі зайнятості. При цьому в розрахунку субсидії буде враховуватися розмір призначеної допомоги по безробіттю без урахування сум отриманої зарплати.
Як не втратити субсидію при зміні постачальника газу
З 1 вересня запрацював ринок природного газу. Українці отримали можливість змінити постачальника, проте про це обов'язково потрібно повідомити в органи соціального захисту – інакше загубиться нарахована субсидія.
Гаряча лінія
Всі питання щодо субсидій можна поставити за телефоном гарячої лінії Міністерства соцполітики – 15-45.
Офіційний сайт Міністерства соціальної політики.