На сьогоднішній день все більше жителів країни задаються питанням про те, які пільги покладені учасникам АТО/ООС. До законодавства України час від часу вносяться зміни з цієї теми.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяУчасникам антитерористичної операції на сході України, членам їх сімей та родичам загиблих покладена комплексна підтримка від держави (комунальні, податкові та інші пільги). Членами сім'ї учасника АТО / ООС вважаються Чоловік або дружина (якщо він/вона був учасником бойових дій), діти до 18 років або особи з інвалідністю I або II групи з дитинства. Пільги також покладені батькам, які не працюють.
У цій інструкції ми намагалися максимально доступно відповісти на актуальні питання про права і пільги для бійців, які воювали або воюють на Донбасі.
Пільги учасникам АТО / ООС у 2020 році
Учасникам антитерористичної операції надаються пільги, які фінансуються за рахунок коштів державного бюджету:
- Компенсація вартості житлово-комунальних послуг, твердого палива та скрапленого газу.
- Першочергове отримання житлової площі та ремонт будинків і квартир. Можливий кредит на будівництво, ремонт або покупку будинків і дач. Погасити її потрібно за 10 років.
- Право абсолютно безкоштовно отримати у власність ділянку землі.
- Безкоштовний проїзд міським та залізничним транспортом. У Києві на даний момент здійснюється реформа транспортної системи, але впровадження е-квитка як єдиного засобу для сплати за проїзд КМДА (КМДА) відстрочили до 2021 року. Як їздитимуть в столиці ветерани АТО та інші пільговики, які не зареєстровані в столиці, поки невідомо. Картку киянина отримати вони не мають права, а по посвідченню проїзд з 2021 року неможливий.
- Безкоштовне санаторно-курортне лікування. Забезпечуються путівками громадяни, які перебувають на обліку (вони самостійно вибирають санаторій, з яким управління праці потім укладе договір).
- Безкоштовне зубопротезування.
- Психологічна реабілітація.
- Медична допомога (спостереження) вагітним.
- Професійна адаптація (За останній рік багато бажаючих пройшли навчання і отримали права, а також різні професії).
- Матеріальна допомога сім'ям учасників антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників АТО / ООС, у яких діти навчаються в школі.
- Першочергове влаштування дітей до дошкільних навчальних закладів. Дітям учасників АТО / ООС надається державна цільова підтримка для здобуття професійно-технічної або вищої освіти (в технікумі або університеті). Це означає повну або часткову оплату вартості навчання, соціальну стипендію, забезпечення підручниками при вступі на навчання. Крім того, діти учасників АТО/ООС мають право на отримання деяких пільг у садочку, а саме — на безкоштовне харчування.
- Пільги автостраховки учасникам АТО діють, якщо ці особи є власниками легкових автомобілів з робочим об'ємом двигуна до 2500 куб.см включно. На території України пільги на страхування авто ОСАЦВ АТОвцям становлять 100%.
- Пільги на розмитнення пригнаного авто з ЄС (передбачені привілеї при розмитненні автомобіля, що ввозиться в Україну і придбаного за кордоном).
- Додаткова грошова винагорода виплачується військовослужбовцям, які під час виконання окремих завдань загинули, захоплені в полон або заручники. При цьому винагороди виплачують дружині (чоловікові) військовослужбовця.
- Компенсація за послуги з користування телефоном (застаріла пільга).
Для учасників АТО випустили спеціальну брошуру про їхні пільги та гарантії. Також є електронний варіант.
Восени 2019 року в партії "Слуга народу" ходили чутки про те, що необхідне скасування пільг і соціальних виплат учасникам бойових дій, якщо вони служили за контрактом. Однак пізніше стало відомо, що скасування компенсацій не буде.
Також варто знати, що доходи учасника бойових дій в період АТО, отримані в якості благодійної допомоги, не обкладаються ПДФО.
Пільги на оплату житлово-комунальних послуг
Членам сімей учасників АТО / ООС (дружинам/чоловікам) покладено пільги на комуналку в межах норм, встановлених чинним законодавством України, а саме:
- електроенергія;
- природний газ;
- послуг тепло -, водопостачання та водовідведення;
- утримання будинків, споруд та прибудинкової території;
- вивезення побутового сміття та рідких нечистот.
Особам з інвалідністю покладена 100-відсоткова компенсація вартості житлово-комунальних послуг, учасникам бойових дій на сході України — 75-відсоткова, а членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни — 50-відсоткова. Така ж знижка (50%) дається на покупку твердого палива для тих, у кого немає центрального опалення.
Пільга надається:
- сім'ям військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних) та працівників Збройних сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України;
- особам рядового, начальницького складу;
- військовослужбовцям, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших, утворених відповідно до Законів України, військових формувань, які є учасниками антитерористичної операції, та сім'ям військовослужбовців, загиблих (померлих), зниклих безвісти в зоні проведення антитерористичної операції на сході України або перебувають у полоні.
Для оформлення пільги військовослужбовцю або члену його сім'ї необхідно надати в УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ВИКОНКОМУ районної ради за місцем реєстрації наступні документи:
- особиста заява в довільній формі;
- згода на обробку персональних даних;
- документ, виданий уповноваженими органами, що підтверджує участь військовослужбовця в антитерористичній операції на сході України, для полонених і безвісти зниклих - що підтверджує ці факти;
- копія паспорта (1, 2, 11 сторінки) заявника;
- довідка про присвоєння реєстрового номера облікової картки платника податків військовослужбовця та членів його сім'ї, які мають право на пільги відповідно до ст. 51 Бюджетного кодексу України;
- свідоцтво про належність до членів сім'ї військовослужбовця, який загинув (помер) при проходженні військової служби в зоні проведення антитерористичної операції на сході України.
Вимагатися завірені копії зазначених документів (з пред'явленням оригіналу). Або в інстанції можуть зробити зняття їх копії.
До відома учасників АТО / ООС ТА ЧЛЕНІВ ЇХ СІМЕЙ! З 1 жовтня 2019 року в Україні проводиться монетизація пільг по комуналці для учасників бойових дій. Ветеранам надано право отримувати соціальні пільги "живими" грошима.
Отримання путівки на медичну та психологічну реабілітації
Заява на отримання безкоштовної путівки в санаторій подається до Департаменту соціального захисту населення за місцем реєстрації. За бажанням можна звернутися в Управління у справах дітей, сім'ї та молоді адміністрації свого міста.
Потрібні наступні документи:
- медична довідка лікувального закладу за формою № 070 / о (видається дільничним або сімейним лікарем) — 3 копії, оригінал залишити у себе.
- стати на облік в органах соціального захисту населення;
- написати заяву;
- копія посвідчення учасника АТО / ООС або інваліда війни;
- документ, що підтверджує безпосереднє залучення особи до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення — додатково.
Забезпечення житлом
Учасники бойових дій (АТО/ООС) мають право на першочергове забезпечення житлом. Що стосується того, куди звертатися за наданням послуги, стати на чергу потрібно в місцевих адміністраціях.
Як оформити іпотеку в банку
За опитуванням стало відомо, що на сьогоднішній день близько 1 500 000 українських сімей потребують поліпшення умов проживання і допомоги в покупці житла (отриманні іпотеки). Грошова іпотека надається як компенсація АТОвцям за їх вагомий внесок у захист країни. Гроші на те, щоб купити житло, можуть отримати як учасники АТО/ООС так і їхні сім'ї (Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").
Оформлення земельних ділянок
Учасники бойових дій можуть безкоштовно отримувати земельні ділянки:
- для ведення садівництва - не більше 0,12 гектара;
- для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у селах — не більше 0,25 гектара, у селищах — не більше 0,15 гектара, у містах — не більше 0,10 гектара.
Для реалізації права на безкоштовне отримання земельної ділянки учаснику бойових дій потрібно звертатися до органів влади відповідно до приналежності ділянок:
- для отримання земельних ділянок комунальної власності - до сільських, селищних, міських рад;
- для отримання земельних ділянок державної власності - в районні адміністрації;
- з метою отримання земельних ділянок сільськогосподарського призначення держвласності у володіння або в користування для різних потреб — до центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин.