Аґрус досить часто стає жертвою навали вогнівок, попелиці та пильщика. Для захисту від них можна використовувати зольний настій (1 кг деревної золи на три літри води).
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяОбробку слід проводити навесні. При необхідності обприскування повторюють після періоду цвітіння. Ще один бич аґрусу – борошниста роса, про яку сигналізують сірі плями на листках і пагонах.
Ефективним засобом для ліквідації захворювання є розчини харчової соди (5 г на літр води) і залізного купоросу (3 г на літр води). Обробку слід проводити відразу після виявлення перших ознак нальоту.
А́ґрус - вид ягідних рослин родини аґрусових. Аґрус утворює кущі висотою до 1,5 м. Стиглі ягоди — добрий десерт і сировина для виробництва мармеладу, соків, вин, начинок для цукерок тощо. В Україні аґрус розводять в усіх районах. Плодоносить на 2 - 3-й рік. Урожайність 8 - 32 кг з куща.
Історія
Дуже сподобався аґрус французьким жінкам і його стали частіше розводити в садах, а потім про його властивості дізналися і англійці. Клімат в Англії вологий, і для північної країни досить теплий, так що ягоди аґрусу стали там додавати у вазі, і за 100 років стали приблизно в 4 рази важче, і до того ж англійці активно займалися його селекцією.
У XVII столітті про аґрус дізналися німці й голландці, а потім і вся інша Європа. А от у нас аґрус став популярний набагато раніше, але Європа не звернула на це уваги: вже в XI столітті він ріс в монастирських садах, а на початку XVIII століття його розводили аристократи. У XIX столітті англійці вивели великий і солодкий аґрус. Сьогодні аґрус в наших садах не менш популярний, ніж смородина.
Обов’язково підпишись на наш канал у
Нагадаємо,
Як повідомляв портал "Знай.uа",
Також "Знай.uа" писав,