Україна влізла у рекордні борги через карантин. Дефіцит держбюджету зріс утричі, а кількість нових кредитів доведеться збільшити в три з половиною рази. В результаті Україна досягла рекордного дефіциту бюджету за п'ять років.

Як повідомляє Dilovyi.info, бюджет 2020-го майже на чверть складається з позичених грошей. Але найголовніше, не всі борги нам уже дали, але всі вони вже розписані. Ще у квітні план надходжень скоротили, але навіть оновлені цифри виконати не вдається. Наприклад, за січень-липень 2020 року бюджет виконали всього на 92,2% (мінус 47,8 млрд грн).

Готівка, скріншот: YouTube
Готівка, скріншот: YouTube

Називаються наступні причини:

  • через коронавірус планові доходи бюджету скоротили майже на 120 млрд грн;
  • витрати при цьому зросли, в результаті "дірка" в бюджеті підскочила з 96,2 до 298,4 млрд грн (утричі);
  • щоб покрити дефіцит, доведеться взяти більше кредитів;
  • якщо грошей не вистачить, бюджет можуть зірвати.

Зазначається, що через карантин витрати державних бюджетів по всьому світу злетіли. Більше грошей доводиться витрачати на соціальний захист, компенсації з безробіття, підтримку постраждалих сфер економіки. А ще – на засоби індивідуального захисту, апарати штучної вентиляції легенів, зарплати медикам тощо. Також різко впали і доходи. Частина підприємств закрилася, податкові відрахування скоротилися, знизився попит з боку населення.

Популярні новини зараз
Кого в першу чергу мобілізують після оновлення даних Синоптики прогнозують нову хвилю спеки в Україні: як вберегтись Готуйтеся до нових платіжок: для українців подорожчають дві важливі комунальні послуги Перевірте свій "Резерв+": кому терміново потрібно в ТЦК
Показати ще

У 2020 році Україна згідно з даними на липень повинна виплатити загалом 485 млрд грн. З них 129,4 млрд піде на обслуговування кредитів (комісії, відсотки) і 355,5 млрд грн на погашення. Найбільше доведеться віддати у вересні (81,8 млрд грн). Помісячно слід повернути:

  • в серпні 48,85 млрд грн;
  • у вересні 81,82 млрд грн;
  • в жовтні 11,61 млрд грн;
  • в листопаді 38,34 млрд грн;
  • у грудні 19,03 млрд грн.

Обмін валют, фото Facebook НБУ
Обмін валют, фото Facebook НБУ

Радник президента Володимира Зеленського з економічних питань Олег Устенко прокоментував ситуацію:

"Україна цього року замість 3,5% планового зростання продемонструє щонайменше 5% падіння економіки. Зрозуміло, що на цьому тлі падають доходи. Обов'язково мало відбутися збільшення дефіциту державного бюджету. В результаті частина витрат бюджету була знижена, частину витрат довелося збільшити. Це те, що стосується витрат на медицину, на боротьбу з коронакризою. Вони в підсумку роздули дефіцит державного бюджету до 7,5% ВВП. Це значна величина, і Україна зазвичай в останні роки не мала такого рівня дефіциту. Це високий дефіцит", – сказав радник президента. Олег Устенко

Водноча аналітик "Альпарі" Максим Пархоменко менш оптимістично оцінює перспективи. Дефіцит бюджету покривається найперше зовнішніми боргами.

"Фактично, до кінця року на оптимальних умовах на зовнішніх ринках ми можемо залучити ще 4-6 млрд доларів, на внутрішньому ринку можемо зайняти до 1 млрд доларів. Від МВФ та інших партнерів реально отримати ще 2 млрд доларів. Таким чином, закрити на оптимальних для нас умовах такий дефіцит буде нереально", – заявив експерт. Максим Пархоменко

До кризи близько 40% дохідної частини бюджету йшло на погашення та обслуговування боргів. Це гроші, які могли б піти на будівництво доріг, підвищення зарплат, медицину, оборону. Пархоменко впевнений, що проблем із пенсіями та іншими соціальними виплатами не буде, але от інші, незахищені статті бюджету, такі як великі інфраструктурні проєкти, можуть урізати.

"Внаслідок децентралізації громади отримали можливість фінансувати проєкти на власний розсуд, через що багатші з них зможуть частково фінансувати і обслуговувати дороги, будівництво шкіл і лікарень. Менш багаті, швидше за все, не отримають підтримку від держави", – зазначає аналітик. Максим Пархоменко

МВФ, скріншот: YouTube
МВФ, скріншот: YouTube

Обов’язково підпишись на наш канал у Viber, аби не пропустити найцікавіше

Нагадаємо, ЗСУ на Донбасі зіткнулися з підлою провокацією окупантів – можуть самоліквідуватися протягом 100 годин

Як повідомляв портал "Знай.uа", українців обкладуть податком на землю — хто і скільки сплачуватиме

Також Знай.uа" писав, в Україні зростуть зарплати бюджетників – скільки люди отримуватимуть уже з вересня