Ексміністерка охорони здоров'я Уляна Супрун продовжує розвивати свою кар'єру популярного блогера з порадами для здоров'я. Цього разу колишня очільниця МОЗ спробувала просвітити українців щодо "сезонної" проблеми: ризику отруєння чадним газом, який утворюється у процесі горіння. Інколи трагедія з летальним фіналом може спіткати навіть усю родину: тому дуже важливо розуміти цю небезпеку.

Читайте Знай в Google News!

Відповідний допис вона розмістила на своїй сторінці в соціальній мережі "Фейсбук".

Чадний утворюється в результаті горіння в умовах нестачі кисню. Якщо в приміщенні немає нормального доступу свіжого повітря, погано працює вентиляція чи несправне обладнання — в ньому може накопичуватись чадний газ. Зокрема, сильна вітряна погода може спричинити появу зворотної тяги: в такому разі продукти горіння не виводяться назовні, а накопичуються у приміщенні.

Газ невидимий — він не має кольору та запаху, тож усвідомити, чи він накопичується в приміщенні, неможливо. Є спеціальні прилади — детектори чадного газу, які визначають його в повітрі. Це фактично єдиний спосіб збагнути, що газ накопичується.

Популярні новини зараз
Хаял Алекперов з "Битви екстрасенсів" розповів про свою тривогу на рахунок війни: "Побачив Ісуса, який ходить Майданом" Які квартири здають військовим на Донеччині за 17 тисяч: "Адекватних слів немає" Українку оштрафували на 15 тисяч через скаргу на гнилу пломбу, але водоканал про це пошкодував Ніколи не пийте так каву, якщо не хочете проблем: експерт розчарував усіх любителів напою
Показати ще

Небезпека отруєння чадним газом виникає через те, що його сполука CO щільно зв'язується з гемоглобіном, унаслідок чого кров втрачає здатність переносити і доставляти кисень тканинам, а організм швидко починає відчувати його недостатність. Що довше відбувається вдихання газу, то серйозніші симптоми можуть виникнути. Це також залежить від концентрації газу в повітрі. Навіть в невеликих концентраціях протягом тривалого часу, вдихання газу може мати серйозні наслідки для здоров’я.

Коли концентрація ще не висока, можна відчути головний біль, погіршення світлової та кольорової чутливості зору, погіршення слуху, утруднене дихання, задишку чи сухий кашель. При збільшенні концентрації газу відчуватиметься сильний головний біль, слабкість, запаморочення та нудота.

Тривалий вплив низьких доз чадного газу може призвести до появи неврологічних симптомів — проблем з мисленням та концентрацією чи появи емоційних змін у поведінці, до прикладу, людина стає роздратованою, схильна приймати імпульсивні та нераціональні рішення.

Вдихання газу у високих концентраціях може спричини дуже тяжкі симптоми: втрату рівноваги спричинену пошкодженням головного мозку та нервової системи, сильне запаморочення, задишку і пришвидшення частоти серцебиття (більше ніж 100 ударів на хвилину), судоми та втрату свідомості. Якщо концентрація дуже висока, смерть може наступити протягом кількох хвилин.

Чадний газ небезпечний для всіх, проте деякі люди схильні до ризику більше, ніж інші. Це вагітні жінки, люди з хворобами легень та з серцево-судинними хворобами. Немовлята та діти також дуже вразливі до впливу цього газу. Тривалий вплив чадного газу також може завдати шкоди ще ненародженій дитині.

Крім цього, до чадного газу вразливі й тварини. Тож якщо ви помітили, що вашому котику чи песику стало погано без явних на те причин, пов’язаних зі здоров’ям, — перевірте чи у вас все гаразд з приладами та з доступом повітря. І, звісно, потурбуйся про своїх звірят. Для них вдихання навіть не надто великих концентрацій газу може бути смертельним.

Якщо хтось отруївся чадним газом — треба звернутися за медичною допомогою. Якщо це серйозні симптоми треба негайно телефонуйте в швидку. Навіть якщо ви зрозуміли, що вдихали чадний газ в невисоких концентраціях, вийшли на повітря і вже почуваєтеся нормально — все одно зверніться до свого лікаря. Особливо, якщо це трапилося з дитиною чи якщо у вас є хвороби, які роблять вас більш вразливими.

Щоб зменшити ризики отруєння чадним газом, можна вдатися до наступних дій:

  • Завжди провітрюйте приміщення, якщо в них є газові прилади. Особливо важливий доступ повітря, коли ці прилади працюють.
  • Для обігріву помешкання використовуйте лише ті прилади, які для цього призначені. До прикладу, не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення. Очевидно, що несправні газові прилади також становлять небезпеку.
  • Регулярно перевіряйте газові прилади, вентиляційні канали та димоходи на справність.
  • Не залишайте увімкнені газові прилади без нагляду.
  • В помешканні з пічним опаленням завжди відчиняйте заслінку в пічці чи комині

"Щороку десятки людей в Україні отруюються чадним газом, багато помирають внаслідок отруєння. Восени та взимку часто бачимо про це сумні новини. Тож будьте обачними! Обережність з газовими приладами ніколи не буде зайвою", — наголосила Уляна Супрун

Обов'язково підпишись на наш канал в Viber, щоб не пропустити найцікавіше

Нагадаємо, Супрун розповіла про цілющі властивості меду, топ унікальних особливостей "дару бджіл".

Як повідомляв Знай. ua, Уляна Супрун пояснила українцям з інфарктами та інсультами, як отримати допомогу після реформи.

Також Знай. ua писав, що Супрун розповіла про унікальні властивості кефіру, головні особливості "кислого" молока.